Пропускане към основното съдържание

Шафран срещу жълтеница при бебетата

 

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук


    Могат да се намерят разнообразни материали за полезността на шафрана, в които са цитирани различни здравословни проблеми при които е удачно да се консумира шафран. За някои от тях се знае от опит още от дълбока древност, за  други има доказателства от съвременната наука чрез лабораторни изследвания, а за трети все още само се предполага.

    Ролята на шафрана в борбата с жълтеницата при новородените е неизследвана и недоказана научно към момента. Настоящият материал се основава на емпиричен опит тип народна медицина и цели документирането на този вид употреба на шафрана.

Жълтеница при бебетата

    Жълтеница при новородените е добре позната, тъй като е често срещано състояние. В най-общ вид тя се характеризира с жълтеникав оттенък на кожата и склерите (твърд бял слой, който обхваща очната ябълка) при малките бебета. Жълтеникавият цвят се вижда и с просто око, като при различните случаи може да варира от леко оцветяване до по-наситено.

    Причината за появата на жълтеница при новородени отдавна е изяснена от науката – тя се дължи на излишък на жлъчния пигмент билирубин. Причината за появата на този излишък е, че черният дроб на новороденото не е достатъчно развит, за да обработи билирубина от кръвта.

    Физиологичната жълтеница при новородените не е заразна. Независимо дали е по-ясно или по-малко изразена по отношение на степента на пожълтяването на кожата и повишените нива на билирубин в кръвта, няма как да се пренесе върху друг контактен на малкото бебе. 

Каква е ролята на шафрана? 

    В случая на жълтеница при новородените употребата на шафрана е превантивна, а не лечебна. Шафранът се консумира от майката преди раждане и цели предотвратяване на появата на жълтеницата изобщо.

Как се употребя шафранът срещу жълтеница при новородените?

    Запарват се няколко близалца (около 0,05 грама) в гореща вода и се изпива така получения чай след изстиване.

    Това трябва да се прави ежедневно в последните 10-14 дни преди термина. Високата концентрация на витамин D в шафрана предполагаемо дава на бебето нужната му доза, която да предотврати появата на жълтеница при новороденото.

Важно!

    Шафранът няма цялостни странични ефекти върху човешкия организъм, но не трябва да се предозира с вземаното количество!
  Клинични изследвания посочват възможна токсичност на шафрана при системна употреба на свръхдоза от 4 гр. на ден. 
    А писмени извори от народната медицина твърдят, че шафранът в големи количества се е ползвал в древността за прекратяване на ранна бременност.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури.  В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар. __________                За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК __________ Посадъчен материал Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив. Време за засаждане      Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декем...

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...