Пропускане към основното съдържание

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

 

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук




Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури. 
В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар.

__________

              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

__________



Посадъчен материал

Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив.


Време за засаждане

    Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декември. Луковиците на шафрановия минзухар се засаждат/разсаждат през лятото - юли и август.

Засаждане на луковици:

Почва

    Шафрановият минзухар може да вирее във всякаква почва. Ако тя е по-бедна, на засятите луковици ще им трябва малко повече време да се адаптират. Ако почвата е богата, тогава всичко ще се случи много бързо и ще имате явен резутат още в рамките на първия сезон. Но, шафрановият минзухар винаги дава цвят - умее да се адаптира към условията в които вирее. 

Наторяване

    Сам по себе си шафрановият минзухар няма нужда от наторяване на почвата, в която е засят. Шафрановият минзухар винаги дава цвят - умее да се адаптира към условията в които вирее.  Обогатяването на почвата с торове е по желание на стопанина за по-голямо количество добив.  

Развитието на луковиците:

Напояване

    Сам по себе си шафрановият минзухар няма нужда от допълнително напояване - естествените валежи са му достатъчни. Шафрановият минзухар винаги дава цвят - умее да се адаптира към условията в които вирее. Той може да издържа както на суша, така и на студ.  Прибягването до нпояване би било плод на желанието на стопанина за по-голяма реколта.

Засаждане на луковици:

Влага

    Изключително важно за шафрановия минзухар е да не се задържа много влага продължително време, т.е. да не се образуват локви около насажденията - това води до гниене на луковиците. Това може да се избегне по няколко начина:
  1. Самата почва да е естествено силно пропусклива и да не задържа влага;
  2. Естествен наклон на терена, което гарантира отводняването, без значението на вида почва;
  3. Ако почвата не е пропусклива и нямате естествен наклон, товага задължително трябва да засаждате на повдигнати лехи.

Метод на засаждане

1. Разстояние между луковиците
    Тъй като шафрановият минзухар е многогодишно растение, удачно е засаждането на луковиците да се случва на разстояние около 15 см. една от друга - това им дава пространство за развитие, без да си пречат.     
2. Дълбочина на засаждане
    По-дълбоко засадените луковици ще изникнат по-трудно и ще цъфтят по-малко, но за сметка на това качеството на продукцията ще бъде по-високо. По-плитко засадените луковци изникват по-лесно и дават много цвят.
3. Оформяне на лехите
    Лехите в които са засадени луковиците могат да бъдат оформени така, както е удобно на стопанина. 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...