Пропускане към основното съдържание

Шафран за здрава кожа

 

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук
ЗАНАЯТЧИЙСКИ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С ШАФРАН SLiFFron Body ТУК
НАТУРАЛЕН САПУН С ШАФРАН SLiFFron Hyg ТУК

    От дълбока древност шафранът е ползван като средство за възстановяване и подхранване на кожата, бъдейки добавян към мазила и мехлеми. Някои извори твърдят, че Александър Велики се е мажел именно с мехлеми, съдържащи шафран, за по бързо заздравяване на бойните му рани. Също така, шафранът е вписан като лек срещу кожни проблеми в древни китайски и персийски книги и рецепти. В съвремието шафранът бива прилаган като съставка в различни видове козметика, както за тяло, така и за коса.

Причините за това са:

Шафранът е мощен антиоксидант

  Шафранът е пълен с антиоксиданти, включително витамин С, и има противовъзпалителни и антибактериални свойства. 
      Шафранът е изключително ефективен в предпазване на кожата от ултравиолетовата радиация. УВ радиацията спомага за предизвикването на оксидантен стрес “ в тялото. Оксидантният стрес е налице, когато свободните радикали в тялото са прекалено много и не могат вече да бъдат държани под контрол от антиоксидантите. Това води до разрушаване на имунната система. Тук идва ролята на кроцина - активното вещество в шафрана. Лабораторно изследване от 2018 г. установява, че кроцинът има мощни антиоксиданти свойства, с което шафранът помага за неутрализиране на оксидантния стрес в тялото. Същото изследване показва, че кроцинът действа в противовес на ултравиолетовите лъчи, отговорни за преждевременното стареене на кожата 

Противовъзпалително действие

    Възпалението често е предизвикано от оксидантния стрес, на който е подложен организмът. Възпалението, било то остро и кратко или хронично и продължително, е основата на множество болести, включително възпалителни процеси по кожата. Антиоксидантните свойства на кроцина помагат за борбата с оксидантния стрес и, респективно, предизвиканото от него възпаление. Кроцинът възпрепятства активността на различни протеини, водещи до възпаление.

Лекуване на рани

    Лабораторно изследване от 2008 г. с мишки установява, че използването на крем, съдържащ екстракт от шафран, значително ускорява възстановяването на клетките на кожата, което води до по-ефективно лекуване на рани. 
    А друго изследване от 2017 г. показва, че шафранът стимулира деленето на клетките, което подпомага заздравяването на рани.

Шафранът намалява свръхпигментацията на кожата

    Като антиоксидантна съставка, шафранът озарява кожата без тежки странични ефекти. Той е успокояваща съставка и осигурява изсветляващи свойства.
    Свръхпигментация е налице, когато една част от кожата стане по-тъмна от останалата част наоколо в следствие на излишък на пигмент (меланин)
    Свръхпигментацита се получава в следствие на одраскване, излагане на слънце или на хормонални промени. Проучване, проведено през 2013 г., показва че активните съставки на шафрана потискат наличието на  меланин

Шафран срещу стресовите фактори на околната среда

    Шафранът е богат на минерали и съдържа два вида мощни каротеноиди: кроцин и кроцетин. Смята се, че те са ефективни при възстановяването на кожата от ежедневните увреждания от околната среда, окисляването и слънчевите лъчи и подпомагат цялостното ѝ клетъчно здраве.

Шафранът е подходящ за чувствителна кожа 

    Шафранът демонстрира силни противовъзпалителни и антибактериални свойства, което го прави много подходящ за чувствителна кожа.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури.  В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар. __________                За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК __________ Посадъчен материал Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив. Време за засаждане      Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декем...

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...