Пропускане към основното съдържание

ИСТОРИЯ НА ШАФРАНА: ЕЛИНО-РИМСКИЯТ ПЕРИОД НА ШАФРАНА

  

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук


В класическия елино-римски период (VIII в. пр. Хр. - III в. сл. Хр.), реколта от шафран е изобразявана чрез фрески в царския дворец на минойците на о.Крит, представляващи цветовете на минзухара, брани от млади девойки и маймуни.

Други изображения на шафрана от гръцкия остров Санторини са датирани много по-рано (3000 г. пр. Хр. - 1100 г. пр. Хр.). Някои от тях показват богиня, ръководеща беритбата на цвета на минзухара и отделянето на близалцата за прилагането им в лекарство.

__________

                              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

__________




Цветове на шафранов минзухар (представени като малките червени петънца над и около двете човешки фигури), събирани от две жени в изображение от минойска фреска на о. Санторини


Друга фреска изобразява жена, използваща шафран за третиране на кървящото си ходило.


Някъде в периода 1645 - 1500 г. пр. Хр. мощно земетресение и последвало вулканично изригване довели до потъване на централната част от острова. Като резултат, отглеждането на шафранов минзухар на о. Санторини било прекратено. От друга страна, вулканичната пепел помогнала за съхранението на фреските по стените на разрушените дворци до наши дни.





Детайл от фреската “Берачи на шафран”, намерена в минойското селището Акротири, о. Санторини



Древногръцките легенди разказват за моряци, предприемащи дълги пътувания до Каликия (югоизточното крайбрежие на Мала Азия, днешна Турция), с цел да се сдобият със считания тогава за най-качествен шафран.


Най-известната легенда, имаща отношение към шафрана, е за Крокус и Смилакс:

Младият и красив Крокус се отправя в преследване на нимфата Смилакс в горите край Атина. След кратък период на страстна любов, Смилакс се отегчава от младия Крокус. Той обаче не се отказва и продължава да я преследва противно на нейните желания. Затова тя пристъпва към магия като превръща Крокус в шафранов минзухар с неговите блестящи червени близалца, напомнящи за силната му страст.

По-късно Овидий ще пише, че за хората населяващи древните средиземноморски земи, шафранът на Каликия бил най-ценен, особено за влагане в парфюми и мехлеми. А Херодот и Плиний Стари отбелязват, че асирийският и вавилонският шафран са най-добрите за третиране на стомашно-чревни и бъбречни неразположения.

Клеопатра слагала шафран във водата, когато си вземала вана, заради оцветяването, което той дава на водата и козметичните ползи от него. Това се случвало преди царицата да приеме поредния си любовник поради вярването, че шафранът прави удоволствието от секса по-голямо.

Египетските лекари също използвали шафран при лечение на всякакви стомашно-чревни неразположения.

В гръко-римско време шафранът бил търгуван в Средиземноморието основно от финикийците. Техните клиенти били парфюмеристи в град Рашид, лекари в Газа или по-заможните жители на Родос, които носели със себе си торбички с шафран, аромата на който е трябвало да надделява над неприятната миризма на техните по-бедни съграждани, особено при масови събития на градската арена.

Големи работилници за боядисване на дрехи в Сайда и Тир (днешен Ливан) също използвали шафран. В тях дрехите били потапяни три пъти в желания цвят. Царските роби били тройно боядисвани в лилаво, а дрехите на останалите благородници и на обикновените жители били потапяни втория и третия път в шафранов екстракт, което правело лилавия цвят на дрехата не толкова наситен.


Древните гърци и римляни много тачели шафрана в ролята му на парфюм и ароматизатор. Подправката била разпръсквана по пода на различни публични места като царските зали, съдилищата и амфитеатрите. При влизането на император Нерон в Рим шафран бил разпръскан дори по улиците. Заможните римляни си вземали често вани с шафран, използвали го като спирала за очи, стривали близалца във виното, ползвали го като ароматизатор в своите резиденции и го поднасяли като дар на божествата.
Римските колонизатори били причината шафрановият минзухар да започне да се отглежда и в Южна Галия, като следствие от тяхното установяване там.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури.  В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар. __________                За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК __________ Посадъчен материал Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив. Време за засаждане      Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декем...

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...