Пропускане към основното съдържание

ИСТОРИЯ НА ШАФРАНА: БЛИЗКИЯ ИЗТОК

 

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук


Багрила на шафранова основа, датиращи от преди около 50 хиляди години, изобразяващи зверове, са открити в пещерни рисунки в днешен Ирак. По-късно и шумерите ползвали шафрана в техните лекове и отвари. Но шумерите не култивирали минзухара, а предпочитали да попълват запасите си от диворастящи цветя, вярвайки че единствено божествена намеса може да гарантира лечебните свойства на цветето.

Шафранът бива споменат и в „Песен на песните“ - 17-ата книга от Танаха, каноническа книга на Стария завет, написана на иврит, приписвана на цар Соломон. В нея се описва любовта на самия цар към девойка, наречена Сунамка, която става негова съпруга.


__________

              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

__________

В Древна Персия шафран бил култивиран в градовете Дербент (днешен Дагестан) и Исфахан (днешен Иран) през X в. пр. Хр. Там шафранови нишки са открити, вплетени в царски килими и погребални плащеници. Древните перси ползвали шафрана като дар към божествата. Прилагали го също и като идеален естествен оцветител, парфюм и лекарство. В този смисъл, шафрановите нишки били разхвърляни по леглата и влагани в горещи чайове с цел лекуване на пристъпи на меланхолия.


Чужденците, обикалящи Персия, свидетелствали за техни съмнения, че местните ползвали шафран в ястията и чайовете си като упойващо средство и афродизиак. 

Персите имали и друга практика: смесвали шафран със сандалово дърво във вода, която ползвали за измиване и освежаване на кожата след тежка физическа работа.

Александър Велики много харесал персийския шафран и често го консумирал със своите войници по време на завоевателните си кампании. Самият Александър вземал вана с гореща вода, пълна с шафран, вярвайки, че това ще помогне за по-скорошното излекуване на бойните рани по тялото му. Тази практика намерила място и сред неговите войници, част от които я продължили и след завръщането им по родните места.





Коментари

Популярни публикации от този блог

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури.  В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар. __________                За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК __________ Посадъчен материал Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив. Време за засаждане      Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декем...

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...