Пропускане към основното съдържание

ПЧЕЛЕН МЕД С ШАФРАН: Факти за пчелите и меда

  

Настоящата публикация е проект на SLiFFron - Живот с шафран

Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота, разгледайте тук




__________

                              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

__________



В настоящата статия представяме някои от най-интересните факти за пчелите и меда


  •  Медоносните пчели трябва да събират прашец от два милиона цвята, за да направят 1 килограм мед. А това означава, че една пчела трябва да прелети около 145 хил. км за да направи един килограм мед. Това се равнява на обиколка на света цели три пъти. 
  •  Обикновената пчела ще "произведе" само 1/12 от една чаена лъжичка мед през живота си.
  • Медоносната пчела посещава между 50 до 100 цветчета по време на групов летеж. 
  • Медоносната пчела може да лети на разстояние до 9,5 км. и то със скорост от 24 км/ч. 
  • Мозъкът на пчелите е с овална форма и с размерите на сусамово семе, но въпреки това има забележителен капацитет да учи и запомня неща.
  • Медоносните пчели общуват помежду си като танцуват. 
  • Една колония от пчели се състои от 20 000 до 60 000 медоносни пчели и една кралица. Пчелните работнички са женски, живеят около 6 седмици и вършат цялата работа. 
  • Пчелната кралица може да живее до 5 години и е единствената пчела, която снася яйца. Тя е най-натоварена през летните месеци, когато кошерът трябва да работи с максимални сили. Тогава майката снася до 2500 яйца на ден. 
  • Мъжките пчели (наричани още търтеи), които са по-големи от пчелите работнички, нямат жило и не вършат работа. 



  •  Медът винаги е бил високо ценен като лекарство. Смята се, че помага при всичко - от болки в гърлото и храносмилателни разстройства до кожни проблеми и сенна хрема.
  • Медът има антисептични свойства и исторически е бил използван като превръзка за рани и лечение за оказване на първа помощ при изгаряния и порязвания. 
  • Естествените плодови захари в меда - фруктоза и глюкоза - бързо се усвояват от организма. Това го прави предпочитан метод за естествен енергиен тласък на спортистите.
  • Медоносните пчели произвеждат мед по един и същ начин от 150 милиона години.
  • Медоносната пчела е единственото насекомо, което произвежда храна, консумирана от човека. 
  • Медът трае невероятно дълго време. Изследователи открили съд с пчелен мед в египетска гробница, датиран на 2 хил. години, който се оказва, че все още е годен за консумация.

__________

                              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

__________

  • Бръмченето на пчелите е звукът, излъчван от крилата им, които се развихрят 11 400 пъти в минута. 
  • Когато пчелата намери добър източник на нектар, тя се връща обратно към кошера и показва на останалите къде е източникът като танцува, посочвайки по този начин разположението на цветето спрямо слънцето и кошера. Това е т. нар. „танц на вълната“.
  • Медът има способност да привлича и задържа влага. Това го прави подходящ за съставка на средствата за разкрасяване. Той е бил част от ежедневния ритуал за красота на Клеопатра. 
  • Медът е невероятно здравословен и включва в състава си ензими, витамини и минерали. 
  • Това е единствената храна, която съдържа „пинокембрин“ - антиоксидант, свързан с подобреното функциониране на мозъка.

__________

                              За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате ТУК

_________




Коментари

Популярни публикации от този блог

ШАФРАНОВ МИНЗУХАР: Как се сее

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук Само по себе си засяването на шафранов минзухар не е трудно. Но, спазването на някои правила има значение за качеството и количеството добив, който това иначе непретенциозно цвете ще Ви осигури.  В настоящата статия споделяме нашия опит в отглеждането на шафранов минзухар. __________                За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК __________ Посадъчен материал Шафрановият минзухар се засажда подредством луковици. Това е многогодишно растение, т.е. не е нужно да се засажда отново и отново всяка година по едно и също време. Разсаждане след това може да се случи при желание на стопанина за повече засята площ и по-голям добив. Време за засаждане      Шафрановият минзухар е есенен сорт минзухар. Той цъфти през есента - от края на октомври до началото на декем...

Примерна употреба на шафрана

  Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук      Шафранът е билка със свойствата на мощен антиоксидант, ползвана от дълбока древност за лечение на множество здравословни проблеми (стомашни неразположения, меланхолия, зрителни смущения, лечение на рани и подмладяване и възстановяване на кожата чрез мехлеми и др.), а също като подправка за готвене и като естествен оцветител.      Посочените в тази статия количества шафран за употреба са ориентировачни. Особено когато шафранът се прилага в храната, не забравяйте да го третирате като всяка друга подправка - намерете количеството, което прави ястията или напитките вкусни за Вас. Шафранът като подправка/билка      Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял извес...

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ШАФРАНОВ МИНЗУХАР - НАСОКИ

Настоящата публикация е проект на  SLiFFron - Живот с шафран Ако искате да се възползавате от шафрана в пълнота,  разгледайте тук __________  Ш афрановият минзухар (Crocus sativus) е есенен сорт минзухар. Цъфтежът му се случва в периода от края на октомври до началото на декември. Периодът за засаждане/разсаждане е през лятото (юли - август). За ползите от шафрановия минзухар може да разгледате  ТУК Какво е нужно за отглеждане на шафранов минзухар?      Шафрановият минзухар е доста непретенциозно и силно адаптивно растение. Може да вирее във всякакъв вид почва и не е нужно и да бъде поливан - естествените валежи са му достатъчни.      Разбира се, според целите и желанието на стопанина, може да се натори почвата, ако е по-бедна, или да се поливат насажденията през лятото, при по-дълъг период без естествена влага. Засаждане      Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което се ...